
Het Tata Steel-schaaktoernooi in Wijk aan Zee is zaterdag met aanzienlijke vertraging van start gegaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Door een blokkade van de ingangen van dorpshuis De Moriaan konden schakers en bezoekers het toernooi aanvankelijk niet betreden.
Volgens de organisatie van het schaaktoernooi stond de eerste ronde gepland om 14.00 uur, maar werd de aanvang met circa anderhalf uur uitgesteld. XR-actievoerders blokkeerden de toegang en stortten symbolisch 2025 kilo kolen voor de deur. De actiegroep protesteerde tegen hoofdsponsor Tata Steel en stelde geen fossiele sponsoring te accepteren.
De organisatie riep de demonstranten op het toernooi niet te verstoren en wees daarbij op de honderden amateurs, opkomende talenten en internationale grootmeesters die aan het evenement deelnemen, evenals de duizenden toeschouwers. “Wij hopen dat de actievoerders hun verantwoordelijkheid nemen en respectvol handelen,” aldus een woordvoerder.
Rond het toernooi ontstond tevens een onrustige sfeer door een tegendemonstratie van Sluiswacht IJmuiden. Leden van deze groep uitten hun ongenoegen over de actie van XR door luidruchtig te fluiten en leuzen te roepen. Op meerdere momenten stonden beide groepen tegenover elkaar, waarbij de spanningen opliepen en er verbaal werd geconfronteerd.
De politie was zichtbaar aanwezig en hield de groepen strikt gescheiden om escalatie te voorkomen. Volgens politie en gemeente Beverwijk verlieten de XR-demonstranten later het terrein. Er zijn geen aanhoudingen verricht. De gedumpte kolen zijn door de gemeentelijke reinigingsdienst opgeruimd.
Na het opheffen van de blokkade kon het internationale schaaktoernooi in Wijk aan Zee alsnog van start gaan. De beveiliging rond het evenement werd opgeschaald en er bleef extra politie aanwezig. De gemeente en politie onderzoeken of de acties van beide demonstrerende groepen in overeenstemming waren met de verleende vergunningen en geldende regels.









