Aanstaande zondag, 24 juni, staat weer een rondrit op het programma met de stoomtrein over het bedrijventerrein van Tata Steel in IJmuiden.
Vijftien kilometer lang, letterlijk rondtuffen over het 750 hectare grote bedrijventerrein, langs een groot aantal fabrieken, de twee hoogovens, de walserijen, de talloze wagons met rollen staal, en ook langs (wat je niet meteen verwacht op een industrieterrein) stukken natuurlijk gebied.
De rondrit met de stoomtrein is eigenlijk een dubbele beleving. Enerzijds de indruk die men krijgt van het immense bedrijventerrein, maar zeker ook de beleving van het meerijden met een stoomtrein van inmiddels 75 jaar oud. En vooral om dat laatste voor elkaar te krijgen moet er heel wat werk worden verzet. Het materieel vraagt namelijk heel wat onderhoud, waarvoor een team van vrijwilligers verantwoordelijk is, gesteund door een jaarlijkse financiële bijdrage van Tata Steel.
Het is inmiddels meer dan een halve eeuw geleden dat voor het treinvervoer op het terrein van de staalfabriek gebruik werd gemaakt van stoomlocomotieven. Om precies te zijn: in 1962 stopte het ‘stoomtijdperk’. Toch zouden tien jaar later de stoomlocomotieven, weliswaar minder frequent, weer terugkeren op het bedrijventerrein van toen nog ‘de Hoogovens’.
Die terugkeer was te danken aan de inspanningen van een groep vrijwilligers (voor het merendeel medewerkers en voormalig medewerkers van de Hoogovens) die zich vastbeten in het herstel van de oude locomotieven. Doel: het in stand houden van wat je toch kunt zien als een stukje historisch erfgoed, met als bijkomend voordeel het kunnen organiseren van excursies over het bedrijventerrein, iedere maand voor iedereen die daar belangstelling voor heeft, en verder soms voor bedrijfsuitjes en/of excursies van Tata Steel personeel.
Op dit moment heeft de vereniging ‘Hoogovens Stoom IJmuiden’ de beschikking over twee stoomlocomotieven, t.w. Bonne uit 1943 en Tom uit 1949. Daarnaast heeft men een aantal personenrijtuigen goed voor het vervoer van in totaal 320 personen. Om dit materieel rijdend te houden stopt het team van vrijwilligers veel vrije uren in het onderhoud en revisie. En daar zit dan ook het opdoemende probleem van de vereniging.
Zo in de loop der jaren wordt het aantal vrijwilligers ‘van het eerste uur’ steeds kleiner, gewoon omdat men te oud wordt. En nieuwe vrijwilligers dienen zich eigenlijk te weinig aan. Daarmee ontstaat niet alleen het risico dat er op termijn te weinig mankracht zal zijn om de treinen op het spoor te houden, maar ook de knowhow van de stoomtechniek en de locomotieven dreigt op deze manier verloren te gaan. Het betreft kennis die de jeugd vandaag de dag niet meer op school krijgt en die dus alleen te verkrijgen is door kennisoverdracht van de oudere op de jongere generatie èn natuurlijk uit boeken. Maar ja… boeken. Ook dat zijn dingen uit het stoomtijdperk.Wat de vereniging dan ook hoopt is dat er toch weer mensen opstaan met een passie voor stoomtreinen, die zich bij de vereniging willen aansluiten. Hiervoor hoeft men geen werknemer of oud-werknemer van Hoogovens, Corus of Tata Steel te zijn. Kortom: wie belangstelling heeft voor de stoomtechniek en bereid is om daar regelmatig een aantal uren aan te besteden kan contact opnemen met ‘Hoogovens Stoom IJmuiden’ via telefoonnummer 0251-498383.
Excursie zondag 24 juni
De eerstvolgende excursie met de stoomtrein over het bedrijventerrein van Tata Steel is op zondag 24 juni (vertrek: 10.45 uur) Vertrekpunt van de rondrit is station Velserbosch, gelegen nabij de hoofdingang van Tata Steel IJmuiden (Wenckebachstraat, 1951 JZ Velsen-Noord)
Ongeveer halverwege zal de trein een stop maken om water in te nemen (zonder water geen stoom!) De passagiers kunnen dan even de trein verlaten om de benen te strekken en foto’s te maken. Ook is het dan mogelijk om even op de locomotief kijken. De rit is ongeveer 15 km lang en duurt inclusief de stop ruim anderhalf uur.
De trein is toegankelijk voor vrijwel iedereen (ook met beperking). Kinderen onder 12 jaar alleen onder begeleiding van een volwassene. Rolstoelgebruikers kunnen ook mee maar wel in overleg met de hoofdconducteur.
Reserveren
Het is mogelijk om vooraf een plekje in de trein te reserveren. Dat kan via internet. Telefonisch kan ook, maar uitsluitend tijdens kantooruren via 06-12 12 90 68. Let op!! De reservering sluit op de vrijdag vóór de geplande rit om 18.00 uur. De kosten voor een kaartje bedragen € 6,- per persoon. Kinderen tot en met 12 jaar betalen € 4,-
Legitimatie:In verband met de aangescherpte beveiliging op het terrein van Tata Steel dient men zich te kunnen legitimeren.